Blog Client portal cs
Pracovní neschopnost
09/12 2022 Filip Pištora Copy URLShare

Pracovní neschopnost

V posledních letech u nás přibylo pracovních neschopností, svůj vliv na to má i pandemie covid-19.

Stačí se v dnešní nejisté době spoléhat na náhradu mzdy a nemocenskou? S výpadkem příjmů dokáže pomoct životní pojištění. Jak pojistku nastavit, aby pomohla skutečně v případech, kdy ji budete nejvíc potřebovat?
V roce 2021 přibylo případů pracovní neschopnosti téměř o pětinu na 2,7 milionu. V průměru jsou lidé vyřazeni z pracovního procesu skoro 35 dnů. Jako každá statistika má ale i tato své mouchy. S běžnou rýmou, chřipkou nebo covidem s mírným průběhem zůstane doma člověk většinou kratší dobu. Podstatně delší bývá neschopnost u závažnějších onemocnění nebo úrazů, třeba v případě rakoviny průměrně skoro 90 dnů.

Připojištění pracovní neschopnosti skvěle ilustruje smysl životní pojistky. Ochrání nás před vážnými riziky, s jejichž následky si sami poradíme jen obtížně. Co čekat, když jako zaměstnanec nebo živnostník nemůžete dlouhodobě sami vydělávat?

Poradil by si váš rodinný rozpočet s takovou situací? Z praxe víme, že obzvlášť při delší neschopnosti mohou nastat výraznější problémy s placením běžných, natož pak mimořádných výdajů. Tím spíš, když přihlédneme k tomu, jak rapidně nyní rostou ceny. Právě v těchto případech může pomoct díru v rozpočtu utěsnit pojištění pracovní neschopnosti v rámci životní pojistky.
Pojišťovny plnění vyplácejí nejdříve po uplynutí 15 dnů od vzniku pracovní neschopnosti vlivem nemoci nebo úrazu. Od tohoto okamžiku začnou vyplácet částku, kterou si sjednáte ve smlouvě. Ta by měla být ideálně nastavena tak, aby dorovnala výpadek příjmů oproti vašemu běžnému výdělku při započtení nemocenské.
Pokud víte, že si například první měsíc nemoci vystačíte se svou rezervou, můžete zvolit výplatu plnění třeba až od 29. nebo 59. dne neschopnosti – na pojistném pak zaplatíte méně peněz.
S výběrem pojištění, které bude odpovídat vašim potřebám, vám rádi pomůžeme. Stačí se na nás obrátit