Blog en
Zastropování cen energií
28/11 2022 Veronika Spindler Kopírovat URLShare

Zastropování cen energií

Koho se bude týkat? A na jak dlouho bude zastropování cen platit?

Jak jistě víte, vláda schválila nařízení, které stanovuje pravidla pro zastropování cen energií. Pomůže tak s vysokými cenami elektřiny a plynu nejen domácnostem, ale také malým a středním podnikatelům, vládním institucím, školám, poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb, provozovatelům městské hromadné dopravy a dalším subjektům.Současně zrušila příspěvek na elektřinu, plyn a teplo (tzv. úsporný tarif) pro příští rok. Ten nahradí podpora s vyšší finanční alokací ve formě zastropování cen energií.

Zastropování cen bude platné po celý rok 2023. Případně bude podle potřeby prodlouženo. Domácnosti budou mít cenový strop nastaven na 100 % své spotřeby elektřiny i plynu. V případě elektřiny bude zastropována celá spotřeba pro všechny domácnosti. U plynu bude zastropována celá spotřeba pro všechny domácnosti a maloodběratele plynu s ročním odběrem plynu do 630 MWh. Vláda svým nařízením zastropovala také plyn využívaný v domovních kotelnách a plynových teplárnách.

Cenový strop se týká cen v roce 2023, tedy od 1. ledna 2023. Dodavatelé však budou povinni do 30 dnů po vyhlášení cenového stropu upravit zákazníkům zálohy a zaslat jim upravený rozpis záloh.
Zákazník, který má sjednanou nižší cenu elektřiny či plynu, než je stanovený strop, hradí dodavateli sjednanou cenu podle smlouvy o dodávce nebo sdružených službách dodávky elektřiny či plynu. Stávající smluvní vztah zůstává nedotčen novou regulací – do té doby, dokud sjednaná nižší cena ve smlouvě platí.

Jedna věc je bohatství vybudovat a jiná je, jak ho ochránit
07/04 2022 Filip Pištora

Jedna věc je bohatství vybudovat a jiná je, jak ho ochránit

TOP 3 rizika při práci s majetkem: 1. Přehnaná investiční očekávání a pád hodnoty majetku. 2. Změna daňové legislativy. 3. Inflace.

Více