Blog en
Výhled finančního trhu: Pozitivní konec roku a výzvy do budoucna
25/03 2024 Filip Pištora Kopírovat URLShare

Výhled finančního trhu: Pozitivní konec roku a výzvy do budoucna

Rok 2023 se uzavřel na pozitivní notě pro hlavní třídy aktiv na finančních trzích. Po období recese, které často sleduje fáze dlouhého růstu, jsme byli svědky oživení trhu. Zatímco začátek roku byl hodnocen jako průměrný, konec roku přinesl silný růst ve všech segmentech kromě komodit. Tento pozitivní trend byl podpořen stabilizací úrokových sazeb a rostoucím optimismem investorů, což společně s mírněním inflace od října nastartovalo růst trhů.

Z hlediska výhledu do budoucna, analytická společnost MorningStar předpokládá, že inflace v USA by se měla udržet pod 2 %, avšak není jisté, že tento cíl bude dosažen. Očekává se také, že růst HDP v USA dosáhne 1,7 %, což je sice pokles oproti loňským 2,5 %, ale stále se nejedná o recesi. Globálně se však očekává, že růst HDP bude v následujících letech stagnovat, přičemž výraznější růst se předpokládá hlavně v rozvíjejících se trzích, jako je Indie s očekávaným růstem až 6 %.

Přestože se světová ekonomika od konce roku 2021 přehřívala a inflace začala stoupat, rok 2023 přinesl určité zklidnění. Inflace začala klesat a HDP postupně rostlo, což naznačuje tzv. "Soft landing" - pozitivní růst HDP při inflaci pod 2 %. I přes tuto pozitivní zprávu však na trhu přetrvávají rizika.

Jak to vypadá s Českou republikou?
Situace v České republice je specifická. V lednu meziroční inflace dosáhla 2,5 % a ceny obecně vzrostly o 30 %, avšak mzdy nerostly stejným tempem. Tento nesoulad představuje skutečné problémy pro růst HDP a zdraví ekonomiky. Jako odpověď na tyto výzvy se zdá být rozumným krokem diverzifikace investičního portfolia mimo českou korunu a místní trh.

V současné době, kdy česká ekonomika neprokazuje zdravé ekonomické příznaky, je důležité pro investory, aby zvážili své strategie a přizpůsobili své portfolia tak, aby odrážela současné a očekávané tržní podmínky. Diverzifikace a pečlivé sledování globálních i místních ekonomických trendů zůstávají klíčové pro úspěch v nejistém finančním prostředí.