Blog en
Máme se bát krachu bank i u nás?
24/04 2023 Filip Pištora Kopírovat URLShare

Máme se bát krachu bank i u nás?

V posledních týdnech jste možná zaznamenali zprávy o krachu amerických bank.

Těmi jsou Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate nebo švýcarská Credit Suisse. Otázkou je, zda se máme obávat podobného scénáře i u bank v České republice.

Nejprve je důležité popsat, proč k pádu amerických bank došlo. Zatímco většina českých bank poskytuje širokou škálu služeb a produktů, v USA je mnoho tzv. "specializovaných" bank, mezi které patřili i výše zmíněné bankovní domy. Silicon Valley Bank (SVB) se věnovala převážně úvěrování start-upů, Signature Bank a Silvergate byly zaměřené na fintech a to hlavně v oblasti krypto měn.
V případě takto velké specializace jsou banky náchylnější na externí vlivy a neočekávané události. Jak u SVB, tak u Silvergate byl navíc problém nezajištěných krátkodobých závazků, které nebyly kryty dostatečným krátkodobým majetkem.
Credit Suisse čelí problémům delší dobu převážně v oblasti podezření z praní špinavých peněz. Pád akcií pak zapříčinilo odhalení chyb ve finančních výkazech.

České banky operují pod dohledem České národní banky a procházejí pravidelnými zátěžovými testy. ČNB následně vydává tiskové zprávy o stabilitě bankovního sektoru každý půl rok a aktuální data ukazují na vysokou odolnost vůči nepříznivým šokům (ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ – PODZIM 2022 (cnb.cz) )

Banky v Čechách mají navíc dostatečně velké kapitálové rezervy a soustředí se primárně na domácí trh, což přispívá k jejich stabilitě. Ačkoliv je mnoho bank součástí nadnárodních korporací, fungují převážně samostatně (díky změnám po finanční krizi v roce 2008) a jsou odolnější i v případě problémů mateřských společností.

Obávat se krachu bank v České republice se zatím nemusíme :-)

Zhodnotili jste za loňský rok své úspory v penzijním spoření?
20/05 2022 Lukáš Hubinger

Zhodnotili jste za loňský rok své úspory v penzijním spoření?

Penzijní fondy s dynamickou strategií si za loňský rok připsaly zhodnocení přes 10%, nejlepší čtyři se dokonce dostaly nad zhodnocení 20%.

Více