Blog Klientský portál en
Převod penzijního připojištění do DPS
25/08 2022 Filip Pištora Kopírovat URLShare

Převod penzijního připojištění do DPS

Proč převést staré penzijní spoření na nové?

V samotném základu jsou si obě varianty rovnocenné. Státní příspěvek, možnost příspěvku zaměstnavatele, daňové úlevy a možnost jednorázového výběru v 60 letech platí pro obě varianty. Staré penzijní spoření, tzv. transformované fondy umožňují čerpat výsluhovou penzi (možnost výběru poloviny naspořených prostředků) po 15 letech spoření. V novém doplňkovém penzijním spoření (DPS) tato možnost není.
Hlavní a zásadní rozdíl v obou variantách je strategie, se kterou se zhodnocují úspory účastníkům. Transformované fondy garantují nezáporné zhodnocení, což je dáno zákonem. Důsledkem toho je, že transformované fondy nepřekonají zhodnocením ani inflaci, a tak dochází reálně ke snižování hodnoty peněz střadatele. Doplňkové penzijní spoření může sice být v určitém období i v mínusu, ale dovoluje nastavit strategii více dynamickou (s větším podílem akcií) a právě takové nastavení je jedinou možností, jak v dlouhodobém horizontu překonat inflaci.

Modelový příklad blíže ukazuje, jak velký rozdíl mezi oběma variantami může nastat:
Pokud si klient bude měsíčně spořit 1000 Kč (dostane nejvyšší možný státní příspěvek 230 Kč) po dobu 30 let v konzervativní strategii (odpovídá starým transformovaným fondům), pak naspoří celkem zhruba 510 tis. (vlastní příspěvek 360 tis., od státu 82 tis., zhodnocení 74 tis.).
Pokud při stejných parametrech bude klient spořit do dynamické strategie, pak naspoří za stejnou dobu asi 1,24 mil. (vlastní příspěvek 360 tis., od státu 82 tis., zhodnocení 800 tis.).
Rozdíl ve zhodnocení je propastný – více než 700 tis. Kč.

Nejste si jistí, jestli máte současnou smlouvu nastavenou správně nebo chcete pomoct s optimalizací?

Zavolejte nám nebo napište, rádi Vám se vším pomůžeme.