Blog Klientský portál en
Moderní investování do zlata
11/11 2022 Filip Pištora Kopírovat URLShare

Moderní investování do zlata

Zlato je jednou z možností, jak uchovávat hodnotu majetku.

Zejména v době krize a nejistoty nebo propadů na trzích se k němu uchyluje větší část investorů, a proto většinou funguje jako pojistka proti poklesům trhů. Nicméně ukládání peněz do fyzického zlata má i svá proti a určitě se nedoporučuje držet ve zlatě větší část majetku.


Důvodem, proč nákup fyzického zlata nemusí být vždy zcela vhodný, je například to, že vydělává hlavně obchodník. Ceny fyzického zlata jsou výrazně vyšší, než je jeho tržní cena. Například gramové slitky se někdy prodávají až s 50procentní přirážkou. A o procenta přijdete i při výkupu. Abyste na fyzickém kovu vydělali, musí jeho kurz výrazně vzrůst. K tomu musíte řešit i důvěryhodnost obchodníků a bezpečnou úschovu.
Do zlata lze investovat i prostřednictvím certifikátů, aniž byste museli kov fyzicky vlastnit. Velkou výhodou je nákup za tržní ceny.

Zlato pak funguje jako pojistka před tržními turbulencemi, což se potvrdilo na začátku covidové pandemie. Podle profilu investora by mělo být zlato zastoupeno v portfoliu z 5 až 20 procent. Další části mohou tvořit akciové, dluhopisové nebo nemovitostní fondy, které se vzájemně vyvažují.

Chcete chránit své úspory před inflací a zhodnocovat je? Investice jsou správná cesta. Jen je potřeba vše dobře promyslet a nastavit. Rádi vám s tím pomůžeme.

Zastropování cen energií
28/11 2022 Veronika Spindler

Zastropování cen energií

Koho se bude týkat? A na jak dlouho bude zastropování cen platit?

Více