Blog en
Fond oprav správně označovaný jako "Příspěvek na správu domu a pozemku“
10/02 2023 Eduard Mráz Kopírovat URLShare

Fond oprav správně označovaný jako "Příspěvek na správu domu a pozemku“

Kdo a jak stanovuje jeho výši? Jaká je průměrná výše příspěvku?

Je možné jeho úhradu přenést na nájemníky?
Mohu si v případě pronájmu bytu o příspěvek do FO snížit daňový základ?
Jak je možné vymáhat jeho zaplacení od dlužníků?
Jedná se o příspěvky, které jsou hrazeny jednotlivými vlastníky bytových a nebytových jednotek na opravu, rekonstrukci a další investice do společných částí domu. Jako takové jsou nevratné a nezúčtovatelné. V rámci ročního vyúčtování se většinou reflektuje pouze aktuální stav fondu a jeho čerpání v rámci daného roku.
Společné části nemovitosti a účel využití naspořených peněz definuje nařízením vlády č. 366/2013 Sb.
Nejčastější důvody pro použití fondu oprav jsou následující:


  • Provoz, údržba, opravy, stavební úpravy a jiné změny společných částí domu,
  • Revize technických sítí, společných technických zařízení domu, protipožárního zařízení, hromosvodů, rozvodů energií včetně tepla, teplé vody, pitné vody a telekomunikačních zařízení,
  • Údržba pozemku a údržba přístupových cest na pozemku.


Výše příspěvku jednotlivých vlastníků je zpravidla odvozena od podílu na společných částech budovy, který naleznete na výpisu z katastru nemovitostí, resp. v prohlášení vlastníka budovy, a který většinou odpovídá výměře podlahové plochy jednotky.
Shromáždění vlastníku následně stanovuje konkrétní sazbu na m2 podlahové plochy. Průměrná výše měsíčního příspěvku do fondu oprav se pohybuje okolo 30,-Kč/m2 podlahové plochy. Nicméně může se velice lišit vzhledem ke stavu nemovitosti, kde u novostaveb bude mnohem nižší a u domů, které potřebují výrazné investice, naopak vyšší.
Povinnost přispívat na správu domu a pozemku je zakotvena v zákoně a je tedy vymahatelná. SVJ stačí poslat neplatiči písemnou výzvu k zaplacení dluhu. Pokud dlužník nereaguje, nemusí ho společenství o nedoplatky na poplatcích do fondu oprav žalovat. K soudu může rovnou podat návrh na prodej jeho bytu, což je velice účinné řešení.
Jak vyplývá ze zákona, povinnost hradit příspěvek do fondu oprav má majitel jednotky, tedy člen SVJ a není tedy možné tuto povinnost převést na nájemníka. Lze však nepřímo tuto částku promítnou do navýšení nájemného.

Pro pronajímatele je dobrá zpráva, že příspěvek na správu domu a pozemku je daňově uznatelným výdajem, je možné jej uplatnit jako výdaj oproti přijatému nájemnému a snížit si tím daňový základ. Majitel si však musí zjistit, na co a kdy jsou příspěvky použity. Pokud by se jednalo o provozní výdaje, je možné uplatnit výdaj v okamžiku úhrady příspěvku, tedy ve stejném roce, kdy bylo nájemné přijato. Pokud se však jedná o výdaj použitý na technické zhodnocení, podle § 5 odst. 6 Zákona o daních z příjmů, je možné snížit základ daně o tento výdaj ve zdaňovacím období, kdy bylo technické zhodnocení dokončeno. Konkrétní výše výdaje na technické zhodnocení se poté počítá dle výše spoluvlastnického podílu na společných prostorech.

Doporučení:
Finanční prostředky vybrané v rámci fondu oprav ukládejte na vhodný spořící účet.
Stanovujte výši měsíčního příspěvku do fondu na základě plánu oprav nemovitosti.
Nastavte si správně pojištění nemovitosti, aby se vám fond oprav v případě čerpání kvůli možné havárii rychle vrátili do původního stavu.
V případě potřeby konzultace správného nastavení fondu oprav, pojištění a dalších záležitostí týkajících se správy nemovitosti neváhejte kontaktovat Tým MAHOON.