Blog en
BIOSOLÁRNÍ střechy na bytových domech
26/04 2023 Eduard Mráz Kopírovat URLShare

BIOSOLÁRNÍ střechy na bytových domech

Čistý vzduch, příjemné klima a zvýšení výkonu solárních panelů až o 15%.

Zelené střechy bytových domů se solárními panely a sdílenou energií mezi byty. Sen každého obyvatele většího města, se stává skutečností.
Lidé žijící v bytových domech měli dosud omezené možnosti využití společného zdroje elektřiny, což je odlišné od situace u rodinných domů. Důvodem byla absenci právního předpisu, který by umožnil sdílení elektřiny mezi jednotlivými domácnostmi. Nicméně, situace se mění k lepšímu. Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. To otevírá možnosti k většímu využití fotovoltaiky i pro bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek.
Nová vyhláška umožňuje sdílení elektřiny v bytových domech pomocí vůdčího odběrného místa, které bude jediné pro celý dům a bude k němu připojen společný zdroj elektřiny. Toto odběrné místo bude sloužit k prodeji přebytků elektřiny (přetoků) z domu zpět do sítě. Navzdory vytvoření vůdčího odběrného místa však budou stále existovat i přidružená odběrná místa, která budou sloužit jednotlivým bytům. To znamená, že každý si bude moci stále vybírat svého vlastního dodavatele elektřiny a ochrana spotřebitele pro ně zůstane nedotčena.
Tento přístup umožní vytvořit společný zdroj elektřiny i v případech, kdy někteří vlastníci bytů nebo podílníci družstva nebudou souhlasit s jeho instalací. Tohoto projektu se totiž účastní pouze ti, kteří projeví zájem o jeho realizaci.

Pokud se solární panely umístí na zelené střechy, rostliny a substrát pod nimi absorbují teplo, což snižuje teplotu střechy a umožňuje solárním panelům pracovat s větší účinností. Projekty, které kombinují zelenou střechu a solární panely se nazývají BIOSOLÁRNÍ střechy. Některé výzkumy dokazují, že díky zelené střeše se výkon solárních panelů může zvýšit až o 15%.
Zelená střecha nabízí mnoho výhod, které přispívají ke zlepšení kvality života v městském prostředí. Jednou z výhod je zadržování dešťové vody. Zelená střecha dokáže absorbovat dešťovou vodu pomocí rostlin, substrátu a drenážní vrstvy. Díky tomu se zmenšuje zatížení kanalizačních systémů a méně vody odtéká do kanálů.
Další výhodou zelené střechy je čištění vzduchu. Rostliny a travní koberec filtrují částice ze vzduchu a přeměňují oxid uhličitý na kyslík. Tato funkce pomáhá snižovat množství znečištění a pomáhá udržovat vzduch v okolí budovy čistější.

Zelené střechy také snižují okolní teplotu. Rostliny na střeše absorbují sluneční světlo, zatímco 50 % z něj absorbuje a 30 % odráží. Tento proces pomáhá vytvářet chladnější a příjemnější klima uvnitř i venku.
Dále dokážou snížit okolní hluk. Travní koberec působí jako zvuková bariéra a snižuje hluk z vnějšího prostředí, jako jsou hluky z dopravy. Díky tomu se zlepšuje kvalita života uvnitř budovy.
Důležitým benefitem zelené střechy je také prodloužení životnosti střechy. Travní koberec chrání materiál střechy před vnějšími vlivy, jako jsou například slunce a déšť, a tím prodlužuje životnost střechy a zvyšuje odolnost proti vnějším vlivům.
Věříme, že pro vás byl článek přínosný a těšíme se na zelené zítřky.
Obrázek:

Město se zelenými střechami a solárními panely.